معرفی کتابخانه معرفی کتابخانه

كتابخانه مرکزی مجتمع آموزش عالی گناباد با هدف فراهم آوردن امكان دسترسي به منابع علمي و پژوهشي براي مراجعه‏ كنندگان و ارتقاي سطح كيفي خدمات كتابخانه در جهت پشتيباني فعاليت هاي آموزشي و پژوهشي در دانشگاه از طريق افزايش توان كتابخانه در پاسخگويي به مراجعان و افزايش سطح دسترسي به منابع و امكانات موجود در كتابخانه دانشگاه و استفاده بهتر از آنها در خدمت فعاليت ‏هاي پژوهشي قرار دارد و مجموعه‏ اي متنوع از منابع پژوهشي را در برمي‏گيرد. در حال حاضر کتابخانه در فضايی با 200 مترمربع به همراه دو سالن مطالعه مجزا برای آقایان و خانم ها و با 10000 نسخه كتاب به زبان هاي فارسي، انگليسي و عربي در زمينه ‏هاي علوم پايه، مهندسي عمران، زبان انگلیسی، مهندسي مكانيك، مهندسي برق، علوم انساني، شیمی و مهندسی شیمی، زمین شناسی و معدن ، کتب علوم اسلامی و ... ارائه خدمات به دانشجويان و اساتيد و كارمندان را برعهده دارد و به منظور استفاده بهينه از منابع موجود در كتابخانه، ارائه خدمات به كاربران به صورت الكترونيكي انجام مي گيرد. 

بخش هاي مختلف كتابخانه:

  • بخش فهرستنويسي
  • آماده سازي
  • بخش گردش امانت
  • بخش مرجع
  • پايان نامه و گزارش ها
  • بخش منابع ديجيتال
  • پايگاه هاي علمي

سازماندهی و آماده سازی کتاب

سازماندهی منابع از جمله خدماتی است که در کتابخانه صورت می گیرد. بدیهی است پس از خرید کتابها، برای این که بتوان آنها را قابل جستجو و امانت برای کاربران نمود، نیاز به انجام فرایندهایی می باشد. این فرایندها که شامل سازماندهی و آماده سازی می شود در بخش سازماندهی منابع انجام می گیرد. بطور خلاصه کلیه فعالیت های لازم برای قابل دسترس نمودن منابع از طریق سیستم جامع کتابخانه وظیفه اصلی این بخش بوده که به شرح زیر می باشد:

· فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی و رده بندی منابع فارسی و لاتین با استفاده از شبکه اینترنت و پایگاه‏های اطلاعاتی کتابشناختی کتابخانه ملی ،کتابخانه کنگره آمریکا(L.C)و کتابخانه بریتانیا(B.L) و سایر منابع و مراجع کتابشناسی

· فهرست نويسي کتب Originalفارسی ولاتين به صورت پایه و بنیادی از طریق ابزارهای سازماندهی منابع

· ورود اطلاعات پایان نامه های دانشجویان

· ورود و تصحیح اطلاعات کتب تکراری، انتقالي و اهدایی

· اعلام وجين و مفقودی کتب (فارسی و لاتین) بنا به درخواست بخش امانت

· آماده سازی فنی شامل تهیه برچسبهای بارکد و عطف

· الصاق ليبل و بارکد و آماده سازی نهایی جهت ارسال کتاب‏ها به بخشهای امانت و مرجع

عضویت و امانت در کتابخانه

تعداد اعضای کتابخانه در حال حاضر 1600 نفر از دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه می باشند که استفاده از کتابخانه مطابق با آیین نامه و شرایط زیر برای ایشان امکان پذیر است.

الف. عضويت

متقاضي عضويت دركتابخانه مركزي با مراجعه به بخش امانت و ارائه کارت دانشجویی و یا ارائه معرفی ‏نامه از آموزش دانشگاه، شخص به عضويت كتابخانه در مي آيد و تا زمان تسويه حساب، عضويت وي اعتبار دارد.

ب. امانت دهي

اعضاء كتابخانه مركزي لازم است جهت امانت گرفتن كتاب، ابتدا جستجوي لازم را از طريق كامپيوترهاي در نظر گرفته شده انجام داده و با مراجعه به مخزن کتاب که به صورت باز اداره می شود، با راهنمایی کتابدار، كتاب مورد نظر را  پس از ثبت در رايانه تحويل می گیرد

نوع عضويت و نحوه امانت منابع براساس جدول زير طبقه بندي شده است:

نوع عضویت

نحوه امانت

دانشجویان کارشناسی

3 کتاب به مدت 15 روز

اعضای هیات علمی

8 کتاب به مدت 30 روز

اساتید حق التدریس (درصورتي كه ازطرف

دانشكده متبوع، ملزم به تسويه حساب باشند)

3 کتاب به مدت 30 روز

کارکنان دانشگاه

3 کتاب به مدت 15 روز

 

پایگاه های علمی

در حال حاضر کتابخانه با دسترسی به  خدمات جستجوی پایگاه تامین منابع علمی مگاپیپر امکان جستجو در بیش از ۸۵ میلیون رکورد منابع دیجیتال شامل ۱۰ نوع مدرک را ایجاد می‏کند، که مهمترین آنها عبارتند از: مقالات ژورنالی لاتین(Journal Article)، مقالات کنفرانسی(Conference Paper)، کتابها (eBook)و نیز فصلهای کتاب(Book Chapter)، و استانداردهای صنعتی، پایان نامه ها (Thesis)  مقالات فارسی و گزارشها (Reports)

از این تعداد منابع بیش از ۶۵ میلیون رکورد مربوط به مقالات ژورنالی، بیش از ۳ میلیون رکورد مربوط به مقالات کنفرانسی و ۸ میلیون رکورد آن مربوط به منابع دیجیتال کتابها و فصلهای آن بوده است. همچنین بیش از ۲۵۰ هزار رکورد متعلق به استانداردهای علمی صنعتی است که امکان جستجوی این منابع از میان بیش از ۴,۰۰۰ ناشر، در این پایگاه وجود دارد.